#ACCOTF Sends 113 Entrants to 2015 NCAA Outdoor Track & Field Championships

Conference earns 60 men’s spots, 53 women’s spots in East Preliminary competition

GREENSBORO, N.C. (theACC.com) – The Atlantic Coast Conference will hold 113 spots – 60 in men’s events and 53 in women’s – in the 2015 NCAA  Outdoor Track and Field Championships, which are set June 10-13 at Eugene, Oregon.

At least one female student-athlete from each of the ACC’s 15 schools earned a spot during last weekend’s NCAA East Preliminary at Jacksonville, Florida, and 12 conference schools will be represented in Eugene by male student-athletes.

ACC champion Florida State and Virginia led the way on the men’s side, with each earning 10 spots. Syracuse followed with seven, while Clemson and North Carolina earned six apiece.

A league-high eight spots on the women’s side will be filled by Florida State, followed by ACC champion Clemson with seven.

Virginia sophomore Jordan Young placed among the nation’s top 10 qualifiers in three individual events – the men’s discus (first at 62.27 meters), the hammer (third at 70.73 meters) and the shot shot put (10th at 19.40 meters).

Florida State’s Zak Seddon joined Young as an event-leading men’s qualifier with a time of 8:34.84 in the 3,000 steeplechase.

The Seminoles also boast a national leader on the women’s side, where Kala Funderburk’s time of 51.09 in the women’s 400 set a new UNF’s Hodges Stadium mark and placed just ahead of ACC record-holder Shakima Wimbley of Miami (51.23).

Notre Dame’s Molly Seidel will head to NCAAs as the nation’s top qualifier in the women’s 10,000 meters (33:38.48), while Virginia Tech’s Irena Sediva set the pace in the javelin throw (56.59 meters).

Virginia’s men will enter the NCAA Championships as the nation’s No. 8 team according to the latest USTFCCCA rankings, and Florida State is at No. 9. Clemson (No. 21) and Syracuse (No. 22) are also among the Top 25.

Florida State leads ACC women’s squads in the team rankings at No. 13. Clemson is at No. 15, Virginia Tech at No. 19 and Miami at No. 21.

The top 12 East Preliminary and top 12 West Preliminary qualifiers in each individual and relay event earned spots in the NCAA Championships. Listed below are the ACC qualifiers in each event, with qualifying rank in parenthesis.

 

ACC MEN’S NCAA QUALIFIERS

100 meters – Kendal Williams, Florida State (9), Tevin Hester, Clemson (10)

200 meters – Tevin Hester, Clemson (4), Kendal Williams, Florida State (9), Ceo Ways, North Carolina (16)

400 meters – Ceo Ways, North Carolina (4), Chris Giesting, Notre Dame (5), Payton Hazzard, Virginia (13), Michael Cherry, Florida State (18)

1,500 meters – Kyle Graves, Wake Forest (14), Graham Crawford, NC State (22), Henry Wynne, Virginia (23)

3,000 meters steeplechase – Zak Seddon, Florida State (1), Edwin Kibichiy, Louisville (7), Kyle King, Virginia (8), Stuart Robinson, Virginia Tech (13)

5,000 meters – Thomas Curtin, Virginia Tech (5), Justyn Knight, Syracuse (8), Michael Clevenger, Notre Dame (14), Colin Bennie, Syracuse (15), Jack Goodwin, Florida State (17), Jacob Thomson, NC State (18)

10,000 meters – Martin Hehir, Syracuse (13), Max Straneva, Syracuse (20), Ernest Kibet, Louisville (22), Dan Lennon, Syracuse (23)

110 hurdles – Artie Burns, Miami (9), Donald Pollitt, Syracuse (11), Justin Johnson, Clemson (13), Christian Cook, Miami (22), Freddie Crittenden, Syracuse (23)

400 hurdles – Kenny Selmon, North Carolina (8), Javonte Lipsey, North Carolina (9), RJ Alowonle, North Carolina (12), Desmond Palmer, Pitt (21)

4x100 relay – Florida State (11): Kendal Williams, Alistair Moona, Jalen Ramsey, Kevin Sullivan

4x400 relay – Notre Dame (16): Chris Giesting, Eric Ways, Harvey Smith , Alex Groesch; North Carolina (22): RJ Alowonle, Javonte Lipsey Kenny Selmon, Ceo Ways; Clemson (24): Cordell Lamb, Michael Cheeks, Jorel Bellafonte, Justin Johnson

High jump – Torian Ware, Clemson (21)

Pole vault – Brad Johnson, Virginia Tech (21); Nate Richartz, Notre Dame (23)

Long jump – Jonathan Addison, NC State (6), Jalen Ramsey, Florida State (10), Stefan Brits, Florida State (19), Paul Madzivire, Florida State (20)

Triple jump – Jonathan Reid, Florida State (4), Ben Williams, Louisville (6), Ryan Satchell, Virginia (8), Shai Carpenter, Clemson (11), John-Patrick Friday (19)

Shot put – Filip Mihaljevic, Virginia (5); Jordan Young, Virginia (10)

Discus – Jordan Young, Virginia (1), Filip Mihaljevic (3), Marek Barta (15)

Hammer – Jordan Young, Virginia (3), Tomas Kruzliak, Virginia Tech (6)

Javelin – Thomas Lang, Duke (8), Kyle Smith, Virginia (24)

TOTAL: 60 (Florida State 10, Virginia 10, Syracuse 7, Clemson 6, North Carolina 6, Virginia Tech 5, Notre Dame 4, NC State 3, Miami 3, Louisville 3, Duke 1, Pitt 1, Wake Forest 1)

 

ACC WOMEN’S NCAA QUALIFIERS

100 meters – Myasia Jacobs, Clemson (18)

400 meters – Kala Funderburk, Florida State (1), Shakima Wimbley, Miami (2), Margaret Bamgbose, Notre Dame (5), Jordan Lavender, Virginia (19)

800 meters – Kenyetta Iyevbele, NC State (5), Natoya Goule, Clemson (6), Hanna Green, Virginia Tech (11)

1,500 meters – Amanda Smith, Virginia Tech (7), Linden Hall, Florida State (13), Lianne Farber, North Carolina (21)

3,000 meters steeplechase – Colleen Quigley, Florida State (2)

5,000 meters – Liv Westphal, Boston College (3), Erika Kemp, NC State (19), Annie LeHardy, North Carolina (21)

10,000 meters – Molly Seidel, Notre Dame (1), Margo Malone, Syracuse (4), Joanna Thompson, NC State (10)

100 hurdles – Jade Barber, Notre Dame (5), Samantha Elliott (8), Alexis Perry (11)

400 hurdles – Samantha Elliott, Clemson (4), Kelsey Balkwill, Miami (6), Sage Watson, Florida State (7), Evann Thompson, Pitt (8)

4x100 – Clemson (6): Whitney Fountain, Deja Parrish, Sabria Hadley, Myasia Jacobs

4x400 – Clemson (3): Deja Parrish, Olivia James, Malayshia George, Natoya Goule; Florida State (5): Elizabeth Ichite, Sage Watson, Helene Swanepoel, Kala Funderburk; Miami (6): Kelsey Balkwill, Taneisha Cordell, Anthonia Moore, Shakima Wimbley; Notre Dame (12): Parker English, Amber Lalla, Jordan Shead, Margaret Bamgbose

Pole vault – Samantha Becker, Georgia Tech (14), Chanel Krause, Louisville (15), Megan Clark, Duke (16), Madison Heath, Duke (18), Alysha Newman, Miami (20), Katie Adair, Wake Forest (21)

Long jump – Der’Renae Freeman, Florida State (12), Jogaile Petrokaite, Florida State (23)

Triple jump – Iana Amsterdam, Clemson (9)

Shot put – Sarah Howard, North Carolina (6), Christine Bohan, Virginia (9), Tremanisha Taylor, NC State (12), Emmonnie Henderson, Louisville (13), Emily Morris, Notre Dame (21)

Discus – Erica Brand, Duke (8); Emmonie Henderson, Louisville (24)

Hammer – Precious Ogunleye, Miami (16)

Javelin – Irena Sediva, Virginia Tech (1), Jessie Merckle, Wake Forest (15), Sabine Kopplin, Virginia Tech (16)

Heptathlon – Xenia Rahn, North Carolina (3), Teddi Maslowski, Duke (17), Grete Sadeiko, Florida State (18)

TOTAL: 53 (Florida State 8, Clemson 7, Miami 5, NC State 5, Notre Dame 5, Duke 4, North Carolina 4, Virginia Tech 4, Louisville 3, Virginia 2, Wake Forest 2, Boston College 1, Georgia Tech 1, Syracuse 1, Pitt 1)