ACC Student-Athletes Collect USILA All-America Honors

Thirty-one student-athletes recognized by the USILA 

GREENSBORO, N.C. – Thirty-one ACC men’s lacrosse student-athletes have earned All-America honors, as announced Thursday by the United States Intercollegiate Lacrosse Association (USILA). 

The ACC’s 31 overall honorees leads all leagues, while its 21 players selected to the first, second and third teams match an ACC record.

Each of the five ACC programs were recognized in the league’s 31 All-America selections, led by Syracuse with 11.  North Carolina has seven, followed by Notre Dame with six, Virginia with four and Duke with three selections.

First team selections include: Duke’s Myles Jones and Will Haus, North Carolina’s Ryan Kilpatrick and Chad Tutton, Notre Dame’s Matt Kavanagh, Matt Landis and Sergio Perkovic, and Brandon Mullins and Kevin Rice.

Deemer Class of Duke, Jimmy Bitter, Austin Pifani and Joey Sankey of North Carolina, Jack Near of Notre Dame, Nick Galasso and Ben Williams of Syracuse and Matt Barrett of Virginia each earned second team honors.

The third team featured North Carolina’s Jake Bailey and Tate Jozokos, Syracuse’s Dylan Donahue and Virginia’s Ryan Tucker.

Six of the ACC’s All-America selections, including three first team selections, will be in action on Saturday, May 23, at Lincoln Financial Field in Philadelphia, Pa., for the NCAA Championship Semifinals. Notre Dame will face Denver in the first semifinal at 1 p.m., followed by Maryland and Johns Hopkins at 3:30 p.m. Both games will air on ESPN2 and will be available on WatchESPN. The NCAA Championship is set for 1 p.m. on Monday, May 25 and will air on ESPN2/WatchESPN.

2015 USILA All-America Team

First Team
Will Haus, Sr., SSM, Duke
Myles Jones, Jr., M, Duke
Ryan Kilpatrick, Sr., LSM, North Carolina
Chad Tutton, Sr., M, North Carolina
Matt Kavanagh, Jr., A, Notre Dame
Matt Landis, Jr., D, Notre Dame
Sergio Perkovic, So., M, Notre Dame
Brandon Mullins, R-Jr., D, Syracuse
Kevin Rice, Sr., A, Syracuse

Second Team
Deemer Class, Jr., M, Duke
Jimmy Bitter, Sr., A, North Carolina
Austin Pifani, So., D, North Carolina
Joey Sankey, Sr., A, North Carolina
Jack Near, Sr., SSM, Notre Dame
Nick Galasso, R-Sr., M, Syracuse
Ben Williams, So., F/O, Syracuse
Matt Barrett, So., G, Virginia

Third Team
Jake Bailey, Sr., D, North Carolina
Tate Jozokos, So., SSM, North Carolina
Dylan Donahue, R-Jr., A, Syracuse
Ryan Tucker, Sr., M, Virginia

Honorable Mention 
Garrett Epple, So., D, Notre Dame
Nick Ossello, Sr., M, Notre Dame
Hakeem Lecky, R-Sr., M, Syracuse
Peter Macartney, R-Sr., LSM, Syracuse
Henry Schoonmaker, R-Sr., M, Syracuse
Randy Staats, Sr., A, Syracuse
Sean Young, Sr., D, Syracuse
Bob Wardwell, Sr., G, Syracuse
Greg Coholan, Jr., M, Virginia
Davi Sacco, Sr., D, Virginia