ACC Places 137 in Rio

Conference well represented at 2016 Summer Olympic Games


GREENSBORO, N.C. (theACC.com) – One hundred and thirty-seven athletes and coaches with ties to current Atlantic Coast Conference schools punched tickets to Rio for the upcoming Summer Olympic Games.

Each of the ACC’s 15 member schools is represented at the Games, led by Florida State with 21 individuals. Virginia boasts 18 Olympic representatives, followed by 17 from North Carolina, 13 each from Notre Dame and Louisville, and 12 from Duke.

A total of 38 Olympians with ACC ties (athletes, alternates and coaches) will compete in men’s and women’s track & field. The United States Field Hockey Team includes 10 athletes from ACC schools on the 16-member squad, plus one alternate. 

Seven former conference student-athletes have been named to the 18-woman U.S. Women’s Soccer Team, along with three alternates. The United States will open Group G play on Wednesday – two days before Friday’s Olympic Opening Ceremony – against New Zealand.

Men’s and women’s swimming include a total of 19 ACC athletes and coaches. Six divers and coaches – four men and two women – will also be part of the Games of the XXXI Olympiad. 

The United States men’s basketball team – led by Duke’s Mike Krzyzewski – features seven total with ACC ties (three players, four coaches). Women’s basketball features six total ACC alumni representing five countries.

The list of Atlantic Coast Conference athletes, coaches and alternates participating in the Summer Olympic Games as of August 2, as submitted by the league’s member schools: 

Boston College
1. Laura Georges- France Women’s Soccer
2. Joe Maloy- USA Triathlon
3. Annie Haeger- USA Sailing 
4. Briana Provancha- USA Sailing

Clemson
1. Natoya Goule- Jamaica Track and Field
2. Patricia Mamona- Portugal Track and Field
3. Joana Costa- Brazil Track and Field
4. Brianna Rollins- U.S. Track and Field
5. Kailen Sheridan- Alternate Canada Women’s Soccer

Duke
1. Ibtihaj Muhammad- USA Fencing
2. Jeff Capel-USA Men’s Basketball Coach
3. Mike Krzyzewski- USA Men’s Basketball Head Coach
4. Lindsey Harding- Belarus Women’s Basketball
5. Rebecca Quinn- Canada Women’s Soccer
6. Abby Johnston- USA Diving
7. Kyrie Irving- USA Men’s Basketball 
8. Stefanie Fee- USA Field Hockey
9. Nunzio Esposto- Coach USA Diving
10. Shannon Rowbury- U.S. Track and Field
11. Laetitia Beck- Israel Women’s Golf
12. Leona Maguire- Ireland Women’s Golf

Florida State
1. Nick Lucena- USA Beach Volleyball
2. Katrina Young- USA Diving
3. Stefan Brits- South Africa Track and Field
4. Pavel Sankovich- Belarus Swimming
5. Anne Zagre- Belgium Track and Field
6. Linden Hall- Australia Track and Field
7. Kellion Knibb- Jamaica Track and Field 
8. Marvin Bracy- USA Track and Field
9. Viola Lagat- Kenya Track and Field
10. Colleen Quigley- USA Track and Field
11. Kimberly Williams- Jamaica Track and Field
12. Kemar Hyman- Cayman Islands Track and Field
13. Alonzo Russell- Bahamas Track and Field
14. Stephen Newbold- Bahamas Track and Field
15. Shaquania Dorsett- Bahamas Track and Field
16. Susan Kuijken- Netherlands Track and Field
17. Jonathan Borlee- Belgium Track and Field
18. Kevin Borlee- Belgium Track and Field
19. Leticia Romero- Spain Women’s Basketball
20. Leonor Rodriguez- Spain Women’s Basketball
21. Meme Jean- Haiti Track and Field

Georgia Tech
1. Matt Kuchar- USA Golf
2. Gal Nevo- Israel Swimming 
3. Andrew Chetcuti- Malta Swimming
4. Chaunte Lowe- USA Track and Field
5. Keren Siebner-Israel Swimming
6. Alade Aminu- Nigeria Men's Basketball

Louisville
1. Angel McCoughtry- USA Women’s Basketball
2. Kelsi Worrell- USA Swimming 
3. Matt Hughes- Canada Track and Field
4. Chinwe Okoro- Nigeria Track and Field
5. Wesley Korir- Kenya Track and Field
6. Carlos Claverie- Venezuela Swimming 
7. Joao De Lucca- Brazil Swimming
8. Marcelo Acosta- El Salvador Swimming
9. Tanja Kyllainen- Finland Swimming
10. Andrea Kneppers- Netherlands Swimming
11. Grigory Tarasevich- Russia Swimming
12. Jessica Javelet, USA Women’s Rugby
13. Arthur Albiero, Yemen Swimming’s Coach

Miami
1. Alysha Newman- Canada Track and Field (Pole Vault)
2. Heather Arseth- Mauritius Swimming
3. Catalina Perez- Colombia Women’s Soccer
4. Randy Abelman – USA Diving Assistant Coach
5. Marcela Maric’ – Croatia Diving
6. Murielle Ahoure – Ivory Coast Track and Field (Sprints)
7. Sam Dorman – USA Diving

North Carolina
1. Shalane Flanagan- USA Track & Field
2. Harrison Barnes- USA Men’s Basketball
3. Jaclyn Briggs- USA Field Hockey
4. Rachel Dawson- USA Field Hockey
5. Katelyn Falgowski- USA Field Hockey
6. Kelsey Kolojejchick- USA Field Hockey
7. Caitlin Van Sickle- USA Field Hockey
8. Meghan Klingenberg- USA Women’s Soccer
9. Whitney Engen- USA Women’s Soccer
10. Tobin Heath- USA Women’s Soccer
11. Allie Long- USA Women’s Soccer
12. Crystal Dunn- USA Women’s Soccer
13. Ashlyn Harris- USA Women’s Soccer (Alternate)
14. Heather O’Reilly- USA Women’s Soccer (Alternate)
15. Vikas Gowda- India Track and Field
16. Katie Bowen- New Zealand Women’s Soccer Team
17.  LaToya Pringle Sanders- Turkey Women’s Basketball

NC State
1. Lucas Kozeniesky- USA Shooting (Men’s Air Rifle)
2. Simonas Bilis- Lithuania Swimming (50m and 100m)
3. Soren Dahl- Denmark Swimming
4.  Anton Ipsen- Denmark Swimming
5.  Ryan Held- USA Swimming

Notre Dame
1. Courtney Hurley- USA Fencing
2. Kelley Hurley- USA Fencing
3. Lee Kiefer- USA Fencing
4. Gerek Meinhardt- USA Fencing
5. Mariel Zagunis- USA Fencing
6. Melissa Tancredi- Canada Women’s Soccer
7. Molly Huddle- USA Track and Field
8. Amanda Polk- U.S. Rowing
9. Margaret Bamgbose- Nigeria Track and Field
10. Buckie Leach- Coach U.S. Women’s Fencing
11. Angie Harris Akers- Netherlands Beach Volleyball Coach
12. Natalie Achonwa- Canada Women’s Basketball
13. Monty Williams-USA Men’s Basketball Coach

Pitt
1. Carvin Nkanata- Kenya Track and Field

Syracuse
1. Katie Zaferes- USA Triathlon
2. Jim Boeheim- USA Men’s Basketball Coach
3. Carmelo Anthony- USA Men’s Basketball
4. Natalie Mastracci- Canada Rowing 
5. Alyssa Manley- USA Field Hockey
6. Flings Owusu-Apyapong- Ghana Track and Field (100 meters)
7. Uhunoma Osazuwa- Nigeria Heptathlon
8. Michael Gbinije- Nigeria Men’s Basketball

Virginia
1. Meghan O’Leary- USA Rowing 
2. Yannick Kaeser- Switzerland Men’s Swimming
3. Inge Janssen- Netherlands Women’s Rowing
4. Leah Smith- USA Women’s Swimming
5. Michelle Vittese- USA Field Hockey
6. Susanne Grainger- Canada Rowing
7. Christine Roper- Canada Rowing
8.  Matt Miller – USA Rowing
9.  Kevin Sauer- Assistant Coach- USA Rowing 
10. Becky Sauerbrunn- USA Women’s Soccer
11. Morgan Brian- USA Women’s Soccer
12. Emily Sonnett- USA Women’s Soccer (Alternate)
13. Steve Swanson- Coach USA Women’s Soccer
14. Filip Mihaljevic- Croatia Track and Field
15. Kemal Mesic- Bosnia and Herzegovina Track and Field
16. Dominic Inglot- Great Britain Tennis
17. Robby Andrews- USA Track and Field
18.   Paige Selenski- USA Field Hockey (Alternate)

Virginia Tech
1. Marcel Lomnicky- Slovakia Men’s Track and Field
2. Norbert Szabo- Hungary Swimming
3. Kristi Castlin- U.S. Track and Field
4. Carmen Farmer- USA Rugby (played softball at VT)
5. Darrell Wesh-Haiti Track and Field (Sprints)


Wake Forest
1. Greg Billington- USA Triathlon
2. Lauren Crandall- USA Field Hockey
3. Michelle Kasold- USA Field Hockey
4. Al-Farouq Aminu- Nigeria Basketball