ACC Performers Earn 79 Outdoor Track & Field All-America Honors

NCAA champions Sediva, Quigley, Funderburk and Seidel head list

GREENSBORO, N.C. (theACC.com) – Atlantic Coast Conference student-athletes earned a total of 79 All-America honors during the 2015 NCAA Outdoor Track and Field Championships, which concluded Saturday at Eugene, Oregon.

ACC women student-athletes earned 20 first-team honors, highlighted by NCAA champions Irena Sediva of Virginia Tech (javelin), Colleen Quigley (steeplechase) and Kala Funderburk (400 meters) of Florida State, and Molly Seidel (10,000 meters) of Notre Dame. 

Virginia Tech’s Sediva (58.76 meters) and FSU’s Quigley (9:29.32) set ACC records while claiming gold medals in their respective events.

ACC men’s competitors brought home 19 first-team All-America honors. That included Clemson’s Tevin Hester (first-team recognition in both the 100 and 200 meters), and Virginia’s Filip Mihaljevic (bronze medalist in the discus) and Jordan Young (first-team All-American in the discus and hammer).

In addition, conference student-athletes picked up 52 honorable mentions during the NCAA Outdoor Championships – 28 in men’s competition and 24 in women’s.

ACC track and field competitors finished with a total of 127 All-America honors during the 2014-15 academic year (52 during the indoor season and 75 during outdoor).

The following ACC student-athletes earned Outdoor Track and Field honors in their respective events during last weekend’s NCAA Championships:

ACC Men

First Team
Tevin Hester, Clemson, 100 Meters
Tevin Hester, Clemson, 200 Meters
Justin Johnson, Clemson, 110 Meter Hurdles
Thomas Lang, Duke, Javelin
Jonathan Reid, Florida State, Triple Jump
Zak Seddon, Florida State, Steeplechase
Kendal Williams, Florida State, 100 Meters
Ben Williams, Louisville, Triple Jump
Kendal Williams, Florida State, 200 Meters
Jonathan Addison, NC State, Long Jump
Ceo Ways, North Carolina, 400 Meters
Justyn Knight, Syracuse, 5000 Meters
Desmond Palmer, Pittsburgh, 400 Meter Hurdles
Filip Mihaljevic, Virginia, Discus
Jordan Young, Virginia, Discus
Jordan Young, Virginia, Hammer
Thomas Curtin, Virginia Tech, 5000 Meters
Tomas Kruzliak, Virginia Tech, Hammer
Kyle Graves, Wake Forest, 1500 Meters

Second Team 
Torian Ware, Clemson, High Jump
Stefan Brits, Florida State, Long Jump
Michael Cherry, Florida State, 400 Meters
Trentavis Friday, Florida State, 4×100 Relay
Cejhae Greene, Florida State, 4×100 Relay
Alistair Moona, Florida State, 4×100 Relay
Jalen Ramsey, Florida State, Long Jump
Kendal Williams, Florida State, 4×100 Relay
Edwin Kibichiy, Louisville, Steeplechase
Graham Crawford, NC State, 1500 Meters
Javonte Lipsey, North Carolina, 400 Meter Hurdles
Kenny Selmon, North Carolina, 400 Meter Hurdles
Michael Clevenger, Notre Dame, 5000 Meters
Christopher Giesting, Notre Dame, 400 Meters
Nate Richartz, Notre Dame, Pole Vault
Colin Bennie, Syracuse, 5000 Meters
Freddie Crittenden III, Syracuse, 110 Meter Hurdles
Martin Hehir, Syracuse, 10,000 Meters
Dan Lennon, Syracuse, 10,000 Meters
Donald Pollitt II, Syracuse, 110 Meter Hurdles
Payton Hazzard, Virginia, 400 Meters
Filip Mihaljevic, Virginia, Shot Put
Jordan Young, Virginia, Shot Put

ACC Women

First Team
Liv Westphal, Boston College, 5000 Meters
Natoya Goule, Clemson, 800 Meters
Der’Renae Freeman, Florida State, Long Jump
Kala Funderburk, Florida State, 400 Meters
Kala Funderburk, Florida State, 4×400 Relay
Linden Hall, Florida State, 1500 Meters
Emmonnie Henderson, Louisville, Discus
Kelsey Balkwill, Miami (Fla.), 4×400 Relay
Taneisha Cordell, Miami (Fla.), 4×400 Relay
Anthonia Moore, Miami (Fla.), 4×400 Relay
Shakima Wimbley, Miami (Fla.), 400 Meters
Shakima Wimbley, Miami (Fla.), 4×400 Relay
Xenia Rahn, North Carolina, Heptathlon
Margaret Bamgbose, Norte Dame, 400 Meters
Jade Barber, Notre Dame, 100 Meter Hurdles
Molly Seidel, Notre Dame, 10,000 Meters
Margo Malone, Syracuse, 10,000 Meters
Hanna Green, Virginia Tech, 800 Meters
Irena Sediva, Virginia Tech, Javelin
Jessie Merckle, Wake Forest, Javelin

Second Team
Iana Amsterdam, Clemson, Triple Jump
Samantha Elliott, Clemson, 100 Meter Hurdles
Whitney Fountain, Clemson, 4×100 Relay
Sabria Hadley, Clemson, 4×100 Relay
Myasia Jacobs, Clemson, 4×100 Relay
Deja Parrish, Clemson, 4×100 Relay
Grete Sadeiko, Florida State, Heptathlon
Emmonnie Henderson, Louisville, Shot Put
Kelsey Balkwill, Miami (Fla.), 400 Meter Hurdles
Alysha Newman, Miami (Fla.), Pole Vault
Sarah Howard, North Carolina, Shot Put
Alexis Perry, NC State, 100 Meter Hurdles
Margaret Bamgbose, Notre Dame, 4×400 Relay
Jade Barber, Notre Dame, 4×400 Relay
Amber Lalla, Notre Dame, 4×400 Relay
Jordan Shead, Notre Dame, 4×400 Relay
Sabine Kopplin, Virginia Tech, Javelin